Prisiminimų perrašymas

Individuali, schemų terapija paremta asmeninio augimo programa 

Kam skirta:

  • Turintiems prisiminimų, kurių norėtumėte neturėti
  • Norintiems pakeisti savo praeitį, pakoreguoti dabartį ir susikurti naują ateitį

Programos išskirtinumas ir nauda jums

  • Individualus dėmesys jums ir jūsų problemai. Tai reiškia, kad darbas vyksta ne grupėje, o individualiai, susitikus tik 2 žmonėms – terapeutui ir klientui. Šiuo metu tai vienintelė tokia prisiminimų perrašymo programa Lietuvoje.
  • Gausite visus įrankius, kaip patenkinti vaikystėje nepatenkintą poreikį netiesioginiu būdu.
  • "Ištrauksime" iš jūsų atminties sunkius, sudėtingus prisiminimus ir emocinius atsakus į juos, o tuomet susidorosime su jais, kad jie nebetrukdytų gyventi dabar. Per vaizduotę suteiksime naują prasmę jūsų neigiamai patirčiai – gausite kitą, alternatyvią praeitį ir tuo pačiu naują emocinę patirtį. Tai leis jums turėti daugiau pasirinkimų dabartiniame gyvenime ir ateityje.
  • Prisiminimų perrašymo programa – nėra psichoterapija. Tai labiau įvadas į prisiminimų perrašymą. Tikrasis prisiminimų perrašymas (į)vyksta ilgalaikės psichoterapijos metu, kol žmonės asmeniniame gyvenime pradeda matyti dalykus, kurių iki tol meistriškai mokėjo nematyti. Tačiau ši schemų terapija paremta prisiminimų perrašymo programa yra puiki alternatyva, jei pasiryžti ilgalaikei psichoterapijai trūksta finansinių galimybių. Vienos psichoterapinės sesijos valandos kaina šiais laikais prasideda nuo 45 eurų (gali siekti 100 eurų ir daugiau), su terapeutu susitinkama (dažniausiai) kartą į savaitę, o ir psichoterapija, priklausomai nuo krypties, gali tęstis metus ir dar ilgiau. Todėl išlaidos būtų nepalyginamai didesnės. Be to, šios programos metu gausite praktiškai visus įrankius, kuriuos gautumėte ir psichoterapijos metu. 

Nemalonus prisiminimas? Pakeisk maloniu!

Knygos apie prisiminimų perrašymą autorius, olandų psichoterapeutas Remco van der Wijngaart (2020) taikliai pastebi, kad jei iš vaikystės ar paauglystės turite kokių nors nemalonių, nerimą keliančių, skaudžių prisiminimų, ir jūsų kas nors paklaustų, ko jums reikia ar ko norėtumėte dabar, kai pagalvojate apie tą nemalonų vaikystės įvykį, atsakymas tikriausiai būtų: "Kad to niekada nebūtų buvę." Tokiais momentais galite iš nevilties susimąstyti: "Ką gi aš iš tikrųjų galiu padaryti?! Juk tai tikras įvykisTo juk negalima paneigti..."

Dabar tikriausiai pagalvojote, kad jei jau taip, tai nemalonaus prisiminimo neįmanoma perrašyti, ar ne? Tačiau prisiminimų perrašymas nereiškia, kad įvykis neįvyko. Įvykis įvyko, jį prisiminsite ir toliau. Prisiminimų perrašymo tikslas yra kitoks – susidūrus su bauginančiu dirgikliu, perrašyti prisiminimą taip, kad su šiuo pirminiu įvykiu būtų susietas geresnis jausmas. Perrašymas reiškia, kad šį įvykį galėsite prisiminti jau su kita, lengvesne emocija. Kad tai būtų lengviau suprasti, padarykime taip: dabar pagalvokite ir prisiminkite paskutinį kartą žiūrėtą filmą, kurio pradžioje įvyko kokia nors nelaimė ar nelaimingas atsitikimas. Kaip toliau vystėsi to filmo siužetas? O dabar prisiminkite – su kokiu jausmu baigėte žiūrėti tą filmą? Tikriausiai emocija buvo jau visai kitokia (lengvesnė, jautėtės ramiau) nei filmo pradžioje, ar ne taip?

Negalime pakeisti to, kas iš tikrųjų įvyko, ir negalime ištrinti savo prisiminimų apie tai. Tačiau galime pakeisti prisiminimo reikšmę. Galime kitaip suvokti, kas nutiko, ir išgyventi tai taip stipriai, kad tai pakeičia įvykių prasmę. Galime pabandyti pakeisti tą prasmę kalbėdami apie tai arba suprasdami, kodėl ji neteisinga, tačiau iš tyrimų žinome, kad daug veiksmingiau naudoti vaizdinius pratimus. Vaizduotė turi labai stiprų poveikį visam mūsų kūno organizmui, ir visai mūsų psichikai. Tyrimai parodė, kad vaizduotėje kylantys vaizdai yra galingesni nei tiesiog žodžiu apdorojant medžiagą tiek sukeliant afektą, tiek keičiant su emocijomis susijusią prasmę. Neurologiniai tyrimai (pagal Arntz ir van Genderen, 2020) parodė, kad žmogaus smegenys reaguoja taip pat, kai įvykį įsivaizduojame ryškiai, kaip ir tada, kai iš tikrųjų jį patiriame, net jei kas nors žino, kad tai iš tikrųjų neįvyko. Tai reiškia, kad vaizdingas dalykų įsivaizdavimas turi daug didesnį poveikį mūsų smegenims nei vien kalbėjimas apie juos.

Prisiminimų perrašymas – viena iš labai svarbių schemų terapijoje naudojamų technikų, kurios tikslas – atpažinti ir redaguoti reikšmingus žmogui praeities prisiminimus. Kalbant vaizdžiai, prisiminimų perrašymą galime įsivaizduoti kaip paveikslo drobę. O toji paveikslo drobė – jūsų gyvenimas. Paveikslas jau nutapytas – kai kurios vietos nutapytos šviesiais dažais, kai kurios – pilkais, o kai kurios – ir visai tamsiais, gal net juodais... Ir įsivaizduokite, jog dabar jums suteikta galimybė perdažyti tam tikras paveikslo dalis. Taip, kaip jums norisi.

Vaikai turi būti apsaugoti nuo netinkamo elgesio ir nepriežiūros. Jei jie tai patiria, juos reikia palaikyti, nuraminti ir apsaugoti. Jie turi išgirsti sveiką požiūrį į tai, kas atsitiko, ir išgirsti, kas iš tikrųjų kaltas ir turėtų gėdytis dėl to. Šis paramos ir paaiškinimo poreikis yra labai natūralus. Prisiminimų perrašymas jums taip pat suteikia galimybę išreikšti jausmus, poreikius ir elgesį, kuriuos tuo metu turėjote slopinti. Tai daryti dabar saugu. Pavyzdžiui, jei kada nors buvote užpulti, galite jausti norą atkeršyti, tapti fiziškai stipresniu. Tačiau jei kovoti per pavojinga, dažnai (automatiškai) nuslopinate tą impulsą. Nors tai yra labai protingas dalykas, kai esate bejėgis (nes keršto pasekmės gali būti dar blogesnės), šio impulso slopinimas gali turėti nesveikų ilgalaikių pasekmių.

Prisiminimų perrašymas ypač tinka gyvenantiems su kaltės, gėdos jausmais. Tai patvirtina ir tyrimai (Arntz, Tiesema & Kindt, 2007), kad prisiminimų perrašymas vaizduotėje, kai žmogus įsivaizduoja kitokią, norimą jam skausmingo įvykio pabaigą, daro teigiamą poveikį kaltės jausmui. Žmonės gali racionaliai žinoti, kad tai nebuvo jų kaltė, bet emociškai tai jaučia. Visa tai trukdo jų saviraiškai, savirealizacijai. Tai rodo, kad prisiminimai apie tai, kas nutiko, nebuvo tinkamai apdoroti, todėl žmogus nukenčia dėl prasmės, kurią jam suteikė šios sunkios, stresą keliančios patirtys. Pavyzdžiui, vaikas gali padaryti išvadą, kad tai, kas jam atsitiko, atsitiko todėl, kad jis buvo piktas; kad niekuo negalima pasitikėti; kad blogai prie ko nors prisirišti; arba jis gali jaustis kaltas ir gėdytis dėl to, kas atsitiko, ir gėdytis savęs. Ypač stiprų kaltės jausmą turi žmonės, kuriuos artimieji apkaltina šeimos žalojimu, jos reputacijos gadinimu ar traumuojančių įvykių išprovokavimu.

Ši programa jums tinka, jei:

  • Vaikystėje jautėtės nesaugūs, neįvertinti, negalėjote elgtis spontaniškai, neturėjote vietos saviraiškai ir savarankiškumui pademonstruoti.
  • Nejautėte, kad išvis turi tėvus (net jei juos turėjote).
  • Tėvai nemokėjo nubrėžti ribų (per daug lepino) arba priešingai – nepaisė jūsų ribų.
  • Jums gerai pažįstami baimės, gėdos ir kaltės jausmai. Taip pat, kai jūsų savivertė nesukurta arba pažeista. Tai reiškia, kad gyvenime funkcionuojate neblogai, bet kartas nuo karto "sprogstate". Pavyzdžiui, atėjus į darbą vadovas jus šiek tiek sukritikavo, prasčiau įvertino. Jūs visą dieną negalite susikaupti, dorai nepadarote nė vienos užduoties, nes visą dieną tik apie tą kritiką ir galvojate, ir labai blogai dėl to jaučiatės. Vakare ilgai neužmiegate, nes vis dar galvojate apie tai.

Ši programa jums netinka, jei:

  • Šiuo metu skundžiatės ūmia būkle (turite depresiją, stiprų nerimą, panikos atakas ar pan.). Tokiu atveju jums tiks kognityvinė-elgesio arba kitos, jūsų pasirinktos krypties, psichoterapija.
  • Turite ypač sunkių / trauminių prisiminimų (smurtas, prievarta, staigi vieno iš tėvų mirtis ar pan.). Jei tokių prisiminimų turite, labai rekomenduoju susirasti jums tinkantį psichoterapeutą ir lankyti psichoterapiją. Prisiminimų perrašymas – viena iš schemų terapijoje naudojamų technikų, todėl jei norite perrašyti priminimus kontaktinės psichoterapijos metu, rinkitės schemų terapiją. O ši programa jums galėtų būti kaip priedas prie psichoterapijos.
  • Giliai savyje žinote, kad neturite nei noro, nei laiko dirbti su savimi, t. y. daryti duotus "namų darbus". Prisiminimų perrašymas – skausmingas procesas, tarsi valytumėte pūliuojančią žaizdą. Bet tai yra augimo skausmas. Kartais gali reikti ir keliasdešimt kartų perrašyti. Nesitikint stebuklų. Juk prisiminimas susiformavo irgi ne per vieną dieną.
  • Prieš dalyvaujant prisiminimų perrašymo programoje reikėtų suprasti, kas tai yra darbas su vaizduote. Todėl reikėtų įsivertinti, ar gebate kurti vaizdinius (įsivaizduoti). Ar vaikystėje ir (ar) paauglystėje buvote tas vaikas, kuris perskaitęs knygą ar pažiūrėjęs filmą iškart įsivaizduodavo dar mažų mažiausiai kelis scenarijus, kaip galėjo baigtis siužetas? Ar prisimenate bent 5 nemalonius prisiminimus iš savo vaikystės ir galėtumėte juos gana detaliai papasakoti? Ar galėtumėt paimti bet kurį iš tų nemalonių prisiminimų ir, pajungus fantaziją, pakeisti jo pabaigą, t. y. išsamiai papasakoti bent 2 scenarijus, kaip norėtumėte, jog tas nemalonus prisiminimas būtų pasibaigęs? Jei į dalį šių klausimų atsakymas yra NE, siūlyčiau pirmiausia pradėti nuo schemų psichoterapijos. Išbandę prisiminimų perrašymą terapijos metu, vėliau, jei norėtumėte, šią programą galėtumėte rinktis kaip priedą prie terapijos arba po jos.

Kas sudaro prisiminimų perrašymo programą, kaip ir kada ji vyks:

Prisiminimų perrašymo programą sudaro III dalys:

I dalis. Terapeutas perrašo kliento praeitį

  1. Įžanginis susitikimas (supažindinimas su prisiminimų perrašymu, kliento lūkesčių ir tikslų aptarimas, atvejo išsigryninimas, problemos įsivardinimas)
  2. Įvykio reikšmė jums: kokį antspaudą jums uždėjo patirtas įvykis
  3. Ką daryti padidėjus nerimui: grįžimas į saugią vietą
  4. Ką daryti nerimą keliančioje situacijoje: susiejimas su jausmais
  5. Kaip atsidurti praeityje: emocinis tiltas į praeitį
  6. Kaip pirminio įvykio jausmą pakeisti kitu, malonesniu jausmu: prisiminimo perrašymas (1)
  7. Kaip pajausti pykčio jėgą su atjauta sau: prisiminimo perrašymas (2)
  8. Baigiamasis susitikimas (aptarimas)

II dalisKlientas pats perrašo savo praeitį (skirtumas nuo I dalies yra tas, kad klientas vis labiau tampa sveiku suaugusiuoju, išmoksta priimti save kaip sveiką suaugusįjį (I dalyje tai daro terapeutas))

III dalis. Klientas perrašo savo ateitį

Kiekviena prisiminimų perrašymo dalis trunka apie 2 mėnesius.

Pirmą dalį sudaro 8 užsiėmimai.

Pirmos prisiminimų perrašymo dalies pradžia: 2023 m. spalio 16 d.

Programa vykdoma nuotoliu (Zoom), susitinkame kartą per savaitę vakarais, tuo pačiu sutartu laiku (savaitės diena ir valanda kiekvienam klientui parenkama pagal turimas laisvas vietas), vieno užsiėmimo trukmė ~ 1,5 h (su 10 min pertraukėle).

Šį rudenį galima dalyvauti tik I prisiminimų perrašymo dalyje ("Terapeutas perrašo kliento praeitį"). Baigus I dalį bus galimybė augti aukštesniame – II prisiminimų perrašymo dalies lygyje.

Kaina

1 vakarinio individualaus prisiminimų perrašymo užsiėmimo kaina – 45 eurai.

Užsiregistravusiems iki 2023 m. rugsėjo 30 d. – kaina 329 eurai (mokėjimas dalimis negalimas).

Užsiregistravusiems 2023 m. spalio 1-9 d.360 eurų. Galima mokėti dalimis, t. y. per 4 kartus (po 90 eur.).

Norintieji dalyvauti programoje, kviečiami:

  • atlikti pavedimą: sąskaitos Nr. LT11 7044 0002 5161 1016 (gavėjas – Neringa Auglė), mokėjimo paskirtis: prisiminimų perrašymas, 1 dalis.

Registracija jau prasidėjo! Registruotis galima iki: 2023 m. spalio 9 d.

Kadangi tai individuali programa, vietų skaičius gana ribotas. Vietų sparčiai mažėja!

Daugiau informacijos el. paštu terapija.online@gmail.com